Piwne gwiazdy i Czarne dziury 2014 – II plebiscyt czytelników bloga Małe Piwko

Właśnie zakończył się prawdopodobnie najbardziej płodny i różnorodny rok w historii polskiego piwowarstwa. Ponad 100 browarów zaserwowało nam ponad 500 nowych piw, które pojawiały się na rynku aż do ostatniego dnia roku (31 grudnia miały premierę Imperial Stout z Krajcara i Za pięć dwunasta z Artezana). Nie ma w Polsce osoby, która spróbowała wszystkich piwnych premier A.D. 2014. Miniony rok obfitował nie tylko w nowe piwa, nowe browary, nowe inicjatywy, blogi, festiwale i konkursy. Pojawiło się także wiele ciekawych wydarzeń, zarówno bardzo dobrych, jak i tych mniej.

Wszystko, co wydarzyło się w piwnym światku w ciągu ostatnich 12 miesięcy zebrałem w jednym miejscu, przepuściłem przez gęste sito selekcji i nominowałem w 11 różnych kategoriach.

Zasady głosowania są proste, jak przed rokiem:

1. Każdy może głosować jeden raz. No, przy dużym samozaparciu kilka razy, ale prosiłbym o uczciwość w tym względzie. Pamiętajmy, że to przede wszystkim zabawa, a jednak fajnie byłoby uzyskać miarodajne, uczciwe wyniki.

2. W każdej kategorii znajduje się 5 moich nominacji, oraz rubryka otwarta, do wpisania innej odpowiedzi, niż sugerowane. Wyjątkiem jest kategoria „Piwo roku”, gdzie zaproponowałem aż 20 nominacji.

3. Jeśli Twojego faworyta nie ma wśród nominowanych, to po prostu wpisz go w rubryce „Other”. Jeśli bardzo chcesz, możesz mnie poinformować o tym niedopatrzeniu w komentarzu, ale nie musisz. Naprawdę. Swoje propozycje przemyślałem mocno.

4. W porównaniu z poprzednim rokiem wypadły kategorie „Sklep roku”, „Pub/multitap roku”, „Event roku” (zbyt silna regionalizacja) i „Herosi roku”. W ich miejsce pojawiły się: „Kooperacja roku” oraz „Piwne miasto 2014”.

5. Prestiż jest największą nagrodą dla zwycięzców. I (póki co) jedyną. Za rok już będą statuetki – obiecuję. 😉

6. Satysfakcja oraz moja wdzięczność i uśmiech przy liczeniu głosów, to najlepsze nagrody świata dla głosujących.

7. Głosowanie trwa do końca niedzieli, czyli do 23:59, 11 stycznia 2015, czyli zaledwie 5 dni!

8. Oficjalne wyniki podam następnego dnia, czyli w poniedziałek 12 stycznia 2015, około 12:00, a nieoficjalne prześlę wyłącznie do subskrybentów newslettera chwilę po zakończeniu głosowania. Będzie to mój pierwszy newsletter, w którym oprócz wyników zdradzę swoje blogowe plany na najbliższą przyszłość. Warto się więc zapisać. O TU.

9. Oczywiście plebiscyt dotyczy piw i wydarzeń związanych z polską sceną piwną.

10. Agitacja wyborcza jest dopuszczalna, bo w sumie, czemu nie. Niech wygra lepszy. 😉

ZACZYNAMY!

UWAGA! W kategorii „CZARNA DZIURA” nie dopisujcie Spirifera. Przecież ta akcja miała miejsce w obecnym, 2015 roku. On się załapie z pewnością, ale dopiero za rok. 😉

Bartosz Nowak View more

Jeśli spodobał Ci się mój tekst, podziel się nim ze znajomymi, poprzez jeden z kanałów powyżej.
Będzie to dla mnie świetna nagroda i motywacja do dalszej pracy.
Aby być na bieżąco z kolejnymi wpisami, daj mi suba! :)
Znajdziesz mnie m.in. na facebooku i twitterze:

25 comments

 1. To jest chyba największy problem dotyczący kategorii „piwo roku” – nie wierzę, że gdyby np. taki Mr. Hard byłby bardziej dostępny, nie zdobyłby w tej kategorii miejsca na podium – a tak to niestety jego szanse są raczej marne. Generalnie nie chodzi mi tu konkretnie o to jedno piwo, ale ogólnie o świetne piwa, które dostępne są niestety tylko lokalnie. No ale niestety – taki urok lokalnego kraftu.

  • No tak to już jest z plebiscytami, że do zwycięstwa nie wystarczy tylko świetne piwo, ale również potrzebna jest jego dobra dostępność. Także cenowa. To jest nieodłączna część składowa, bo piwo roku ma nie tyle być najlepsze, co najbardziej popularne. Dlatego IMO rok temu wygrał Ciechan GP, a nie Imperator Bałtycki. Podobnie w tym roku takie piwa jak Mr. Hard’s Rocks, czy HGW prawdopodobnie nie mają szans, mimo, że być może są najlepsze.

   • No tak, ale z drugiej strony podobno idea piwowarstwa „craftowego” zakłada swego rodzaju regionalność i dostępność głównie właśnie z beczki, najlepiej w firmowym lokalu… Co dokładnie spełnia właśnie Pracownia Piwa i na czym np. przejechał się w głosowaniu na browar roku Artezan. Może więc ten pomysł z piwem butelkowym i z kega nie jest wcale taki od czapy? 😉

 2. Pomieszało mi się już. Jak w końcu powinno się mówić? Ta Birofilia, czy te Birofilia? Dałbym sobie rękę uciąć, że ta druga forma jest poprawna, ale mam coraz większe wątpliwości.

  • wg mnie:
   ta Birofilia to dziedzina kolekcjonerstwa-zbieranie etykiet,kapsli,szklanek itd.kolekcjoner to-birofil,ale birofil to też miłośnik piwa czyli MY:)
   te Birofilia=tu chodzi o imprezę,jako Festiwal Birofilia,wtedy ta forma jest poprawna

 3. Zagłosowane!
  Co do wyboru najlepszego piwa roku – owszem jak i pozostali użytkownicy miałem problem. Wszystkich nie udało mi się spróbować, natomiast zaskoczyło mnie Kinky Ale jako piwo od Doctora Brew. Ciekaw jestem wyników 🙂 natomiast kategoria „Człowiek Roku” myślę, że wynik będzie jednoznaczny jak wybory prezydenckie w Federacji Rosyjskiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *